Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 13.06.2009 11:17:27 

Web o staré elektronice

Základní krystalka s laděním
krystalky a audiony...
 
KLASICKÁ KRYSTALKA:
 
Toto je jeden z nejjednodušších přijímačů, které lze postavit takřka zadarmo-co dům dá.
Potřebujete k tomu jenom několik věcí:
Tou nejdůležitější je cívka-ta by měla mít cca 100z. drátem o průměru 0,5mm. Navineme jí např na ruličku od toaletního papíru, nebo spíš na rouru, která se používá k odvodu vody ze syfonu umyvadla.
Použijeme lakovaný drát-ten odvineme z nějaké tlumivky, nebo transformátoru atd...
Navineme cívku a další věcí, která by nás měla zajímat je anténa, kterou k cívce připojíme.
Anténa je cca5-10m dlouhý kus drátu, který se natáhne např. na zahradě z okna na přibližně 5-10m vzdálený strom. Je lepší použít kotevní lanka pro uchycení antény, aby nebyl drát antény navázán přímo na strom.
ROZHODNĚ NESMÍ ANTÉNA PŘEVYŠOVAT HROMOSVODY!!!!!!!!
Při bouřce propojíme anténu s uzeměním, aby případný zbloudilý blesk nenzničil krystalku.
To, že se blíží bouřka poznáme buď kouknutím z okna :-) nebo tak že je ve sluchátkách slyšet nepříjemné praskání. V tom případě odpojíme anténu, raději se ,,vyprdnem" na všechny pokusy a anténu spojíme s uzeměním, které od krystalky také odpojíme.
V místech, kde je silný signál můžeme použít i vnitřní anténu-kus drátu, který natáhneme u stropu. Pak nemusíme hlídat bouřku a můžeme vesele bádat i při bouřce.
To bylo něco k bezpečnosti a teď zpět na popis krystalky:
Jak jsem již uvedl cívka by měla mít cca 100z. Anténu jsem popsal, takže se vrhneme na uzemění.
Uzemění tvoří tzv. prtipól pro sluchátka. Uzemění uděláme tak, že někde na radiátoru ústředního topení oškrábeme kousek laku a na tento oškrabaný kus přivážeme drátek, který povede uzemění ke krystalce, to samé můžeme udělat s vodovodním kohoutkem-pokud nemáme plastové potrubí.
POZOR!!!!Pokud používáme venkovní nataženou anténu, musíme jako uzemění použít plechový kýbl, který zakopeme na zahradě cca 50cm pod zem. Na ten navaříme drát a vedem tak uzemění ke krystalce. Je to proto, že když by přišla bouřka a my bychom byli nuceni uzemňovat anténu, tak logicky nemůžeme anténu do které může praštit blesk spojit s topením nebo vodovodem-jak se říká náhoda je blbec a někoho by to mohlo zabít.
Proto v případě použití venkovní antény použijeme i venkovní uzemění.
A v případě vnitřní antény použijeme vnitřní uzemění-tzn. např to topení.
NIKDY NEPOUŽÍVÁME JAKO UZEMĚNÍ NULOVACÍ KOLÍK V ZÁSUVCE!!!!!TO JE PRAKTICKY SEBEVRAŽDA!!!!!
Poté co jsme si připravili uzemění, cívku a anténu musíme sehnat ladící kondenzátor-ten se dnes bohužel hůř shání, obzvlášť tzv. vzduchové, ale není problém ho sehnat někde na burze, nebo ho vykuchat z nějakého staršího rádia.
Tímto kondenzátorem ladíme stanici-otáčením jeho plechů měníme jeho hodnotu a tím i frekvenci na kterou bude krystalka naladěná.
Jako detekci zde použijeme germaniovou diodu např. GA201 (GA201-GA206, GAZ51, OA9 apod...). Křemíkovou diodu jako jsou např 1N4148, nebo 1N4001 atd. zde použít nemůžeme!!!! Krystalka by vám nehrála-nebo jen velmi slabě.
Poté co máme obstaranou diodu připojíme kodnenzátor s hodnotou okolo 1nF-viz schéma. Ten filtruje příliž vysoké kmitočty-čímž trošku zpříjemňuje zvuk.
 
Jako sluchátka použijeme vysokoohmová náhlavní sluchátka. Ta byla dříve běžně v prodeji a byla součástí každého radioamatéra, jenže jak padl komunismus, tak jsou čím dál tím hůř k sehnání. Ale možná že je bude mít dědeček někde na půdě, s tunou prachu jako bonus :-).
Popř. je můžeme zkusit sehnta na internetu-tak jsem je nakonec sehnal i já, nebo můžeme navštívit vetešníka či sběrný dvůr-tyto podniky bývají nacpané všemi možnými krámy-občas i sluchátky, ladícími kondenzátory a spoustou dalších pokladů pro radioamatéry.
 
Po sestavení natáheme anténu připojíme uzemění, sluchátka si napaříme na ouška :-) a otáčíme kondenzátorem dokud nenaladíme stanici.
Pravděpodobně zachytíme Český rozhlas 2 Praha.  A po 18.h Český rozhlas 6-což je sesterská stanice Čro2.
 
Doufám, že vám bude krystalka hrát a udělá vám radost. Nepotřebuje totiž žádný zdroj jako jsou baterie atd:-)
Tak se dobře bavte!!!
TOPlist
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek